Elérhetőségek

Szombathelyi Szabadidősport Szövetség

Cím: 9700 Szombathely, Kossuth L. u. 1-3.
Iroda: 9700 Szombathely, Sugár út 18. (Arena Savaria)

Titkárság
Telefon (munkanapokon 16:00-ig): +36209597483
E-mail: titkarsag@szabadidosportszovetseg.hu



Szabályrendszer

SZOMBATHELYI SZABADIDŐSPORT SZÖVETSÉG LABDARÚGÓ SZAKÁG

SZOMBATHELYI KISPÁLYÁS LABDARÚGÁS JÁTÉKSZABÁLYAI

 

1. JÁTÉKTÉR, PÁLYAMÉRET, KAPUMÉRET, LABDA, CSEREZÓNA, JÁTÉKIDŐ

Játéktér: elsődlegesen a Sportliget salakos borítású sportpályái, azzal, hogy a női szakág és vis major helyzet esetén a Szabadidősport elnöksége más helyszínt is kijelölhet a mérkőzések lejátszására.

A játéktér mérete: hosszúság legalább 38 méter, legfeljebb 42 méter, szélesség: legalább 18 méter, legfeljebb 22 méter.

Felezővonal: az oldalvonalak felezőpontjait összekötő, az alapvonallal párhuzamos vonal, amelynek felezőpontjában helyezkedik el a kezdőpont.

Büntetőterület: az oldalvonalaktól 3-3 méterre, míg az alapvonaltól 6 méterre, egyenes vonalak által határolt terület.

Büntetővonal: a gólvonaltól 7 méter távolságra, a kapufák távolságának felezőpontjában húzott, legalább 30 cm hosszú, párhuzamos vonal.

A játéktér vonalainak legalább 6 cm vastagságúnak kell lennie.

Cserezóna: a felezővonaltól 5-5 méterre, az oldalvonalra merőleges vonallal, a kispadok előtti
részen lehatárolt terület.

Kapuméret: 3 méter x 2 méter

Labdaméret: kizárólag 5-ös méretű, 68-70 cm kerületű, a játékvezető által játékra alkalmasnak minősített labda.

Játékidő: félidőnként 30 perc, futóórával.

2. A JÁTÉKOSOK

Egy csapat 15 játékosból állhat, akik közül egyszerre csak 6-an (1 kapus + 5 fő mezőnyjátékos) tartózkodhatnak a játéktéren.

A csapatok játékosainak egységes, 1-től 99-ig számozott öltözéket kell viselni azzal, hogy a kapusnak a csapatoktól eltérő színű mezt kell viselni. Ha a két csapat a játékvezető által nem megkülönböztethető színű mezben jelenik meg, úgy a hazai csapat köteles eltérő színű szerelésről (vagy jelzőmezről) gondoskodni. A játékosok tornacipőt, hernyós cipőt, edzőcipőt használhatnak, éles és gumi stoplis cipőben játszani tilos! Sípcsontvédő használata nem kötelező, de ajánlott.

A játékos nem viselhet semmilyen olyan ékszert, egyéb kiegészítőt, ami veszélyes lehet önmagára vagy más játékosra.

A játékos alkohol vagy más tudatmódosító szer hatása alatt pályára nem léphet!

A mérkőzést akkor lehet elkezdeni, ha legalább 4 mezőnyjátékos és 1 kapus a csapatból játéktéren van.

Játékosoknak érvényes, a szövetség által rendszeresített, szabályszerűen kitöltött, fényképpel ellátott kispályás versenyengedéllyel (érvényes igazolással és orvosi engedéllyel) kell rendelkezni, ennek hiányában a játékos nem léphet pályára. A versenyengedély meglétét a játékvezető minden mérkőzés előtt köteles ellenőrizni!

3. A CSAPATVEZETŐ

Minden csapat köteles minden mérkőzésre csapatvezetőt kijelölni.

A csapatvezetők feladatai:

  • képviseli a csapatot a Szövetséggel való kapcsolattartás során,
  • köteles a mérkőzés kezdetét megelőzően legalább 10 perccel a mérkőzés helyszínén megjelenni,
  • a hazai csapat vezetője gondoskodik a jegyzőkönyv kitöltéséről (játékosok nevének, igazolás számának, mezszámának feltüntetéséről),
  • közreműködik a csapatokra, játékosokra vonatkozó szabályok betartásában a fair play szellemiségében.

A hazai csapatvezető köteles:

  • a mérkőzés kezdetét megelőzően legalább 10 perccel a vendégcsapat vezetője számára átadni az általa már kitöltött jegyzőkönyvet,
  • gondoskodni a megkülönböztető mezről és megfelelő labdáról.

4. A JÁTÉKVEZETŐ

Minden mérkőzést legalább 1, a Szövetség által az adott mérkőzésre küldött játékvezető vezet.

A játékvezető köteles a Szövetség által számára biztosított öltözékben vezetni a mérkőzést.

A játékvezető alkohol vagy más tudatmódosító szer hatása alatt mérkőzést nem vezethet! E körülmény ellenőrzésére a Szövetség jogosult.

A játékvezető a kispaddal szemközti oldalvonal mentén köteles vezetni a mérkőzést.  

A játékvezető feladatai:

  • a mérkőzés kezdetét megelőzően legalább 10 perccel köteles megfelelő állapotban és szerelésben a mérkőzés helyszínén megjelenni,
  • a mérkőzést megelőzően ellenőrzi a játékosok versenyengedélyét, felszerelését,
  • dönt a játéktér és az időjárás mérkőzésre való alkalmasságáról,
  • engedélyezi a játékosok pályára lépését,
  • dönt a mérkőzésen használható labdáról,
  • jelen szabálykönyvben írt szabályok alkalmazásával levezeti a mérkőzést,
  • méri a játékidőt,
  • feljegyzi a góllövőket,
  • ellenőrzi a cserék szabályosságát,
  • vezeti és kiállítja a mérkőzés jegyzőkönyvét,
  • dönt a mérkőzés félbeszakításáról.

5. A MÉRKŐZÉSELLENŐR

A Szövetség bármely mérkőzésre mérkőzésellenőrt küldhet. A mérkőzésellenőr alkohol vagy más tudatmódosító szer hatása alatt nem végezheti a tevékenységét. E körülmény ellenőrzésére a Szövetség jogosult.
A mérkőzésellenőr feladata a Szövetség által rendszeresített és rendelkezésére bocsátott „Játékvezetői ellenőrző lap” használatával a játékvezető tevékenységének ellenőrzése.

6. A SZÖVETSÉG

A Szövetség főbb feladatai:

  • a szombathelyi kispályás labdarúgó bajnokság és kupa versenykiírásának és szabályrendszerének megalkotása, továbbá azok betartatása,
  • a csapatok nevezéseinek adminisztrálása,
  • sorsolások elkészítése,
  • versenyengedélyek kiállítása fényképpel,
  • a labdarúgó bajnokság és kupa lebonyolítása (pályák biztosítása, játékvezető, mérkőzésellenőr küldése),
  • folyamatos kapcsolattartás a csapatokkal,
  • félbeszakadt mérkőzés esetén (pl. időjárás) a Versenybizottság jogosult dönteni, fegyelmi eljárások lefolytatás (lezárása),
  • díjkiosztó ünnepség megszervezése.

7. JÁTÉKSZABÁLYOK

-    a játékot a hazai csapat és a vendégcsapat kizárólag a számára kijelölt térfélen felállva, a felezővonal középpontjában erre kijelölt helyről kezdheti meg: a pályák teniszpályák felé eső térfele a hazai térfél, míg a Dolgozók út felé eső térfele a vendég térfél. Várakozási idő nincs! Az első félidőt a vendég csapat, a második félidőt a hazai csapat kezdi a játékvezető kezdésére. Középkezdésből további érintés nélkül gól nem érhető el, ebben az esetben a kapus hozza játékba a labdát. A csapatok kizárólag a saját kispadjuknál tartózkodhatnak a mérkőzés alatt.

-    amennyiben középkezdésből a kezdő csapat játékosa további érintés nélkül a saját kapujába juttatja a labdát, úgy szögletrúgással folytatódik a játék. Kétszer érintés esetén közvetett szabadrúgást kell ítélni a másik csapat javára.

-    minden pontrúgásnál, bedobásnál a védekező csapat legközelebbi játékosa legalább 3 méterre tartózkodhat a labdától, magatartása nem irányulhat a játék megkezdésének akadályozására, késleltetésére.

-    a játékidő: félidőnként 30 perc, futóórával, azzal, hogy a sérült játékos ápolása, kirívó időhúzás, egyéb vis maior körülmény miatt elvesztegetett idővel a játékidő meghosszabítható, amit a csapatok számára egyértelműen jelezni kell.

-    legalább 1 db, játékra alkalmas labdát a hazai csapat köteles biztosítani a mérkőzésre, azzal, hogy a mérkőzésen több, játékra alkalmas labda is használható. A vendégcsapat labda biztosítására nem kötelezhető. Amennyiben játékra alkalmas labda hiányában a mérkőzés elmarad, úgy a mérkőzést 3-0 gólkülönbséggel a vendégcsapat fél javára kell írni.

-    a félidőben kötelező a térfélcsere.

-    a félidők között pihenőidő nincs, kizárólag a térfélcseréhez szükséges időtartam alatt szünetel a játék, amelyről a játékvezető dönt.
-    cserére játék közben bármikor, a játékvezető engedélye nélkül sor kerülhet, kizárólag a cserét végző csapat saját kispadja előtt kijelölt cserezónában (ideértve a kapus cseréjét is). Egy időben a meghatározottnál több játékos nem lehet a pályán!

-    bedobás/berúgás elvégzése: bedobást/berúgást kell ítélni, ha a labda teljes terjedelmével áthalad az oldalvonalon, azon csapat ellen, amelyik csapat játékosáról a labda elhagyta az oldalvonalat. Bedobás/berúgás kizárólag onnan végezhető el, ahol a labda elhagyta a játékteret. Berúgásnál a labda kizárólag az oldalvonalon helyezhető el, amennyiben kézzel végzi el a játékos, úgy a bedobás kizárólag az oldalvonalon kívülről, legfeljebb az oldalvonaltól 1 méteres távolságban végezhető el a játékvezető engedélye nélkül. Bedobásból/berúgásból további érintés nélkül gól nem érhető el, ebben az esetben a kapus hozza játékba a labdát.

-    sarokrúgás: szögletrúgást kell ítélni, ha a labda teljes terjedelmével áthalad az alapvonalon, és azt utoljára azt a védekező csapat játékosa (ideértve a kapust is) érintette.  Sarokrúgás arról az oldalról végezhető kizárólag lábbal, ahol a labda elhagyta a játékteret. A sarokrúgás kizárólag az oldalvonal és az alapvonal metszéspontjából végezhető el a játékvezető engedélye nélkül. A védekező csapat játékosának legalább 3 méterre kell elhelyezkedni a labdától. Sarokrúgásból további érintés nélkül gól érhető el.

-    labdaejtés: a labda újraindításának egy módszere, ha a labda játékban van, és a játékvezető meg kívánja állítani a játékot. A játékvezető a labdát az utoljára érintő csapat egy játékosának ejti, kivéve a büntetőterületen belül, ahol a kapusnak. A labda akkor kerül játékba, ha az a talajhoz ér.

-    előnyszabály: a játékvezető alkalmazhat előnyszabályt valahányszor egy szabálysértés vagy szabálytalanság történik. Ha a szabálytalanság figyelmeztetést, kiállítást von maga után, akkor azt a játék következő megszakításánál kell megtenni.

-    közvetett szabadrúgásból további érintés nélkül gól nem érhető el. Amennyiben ilyen módon mégis a kapuba kerül a labda, úgy ebben az esetben a kapus hozza játékba a labdát.

A közvetett szabadrúgás esetei az alábbiak:

  1. ha a kapus 6 másodpercnél tovább tartja kezében a labdát, mielőtt birtokából kiengedné,
  2. ha a kapus kézzel érint labdát, amit csapattársa szándékosan hozzárúgott, fejelt, vagy máshogy hozzá juttatott, ideértve azt az esetet is, amikor a kapus szándékos magatartása miatt kerül vissza saját játékosáról a labda a kezébe. Ebben az esetben a közvetett szabadrúgást a büntetőterület vonalának a szabálytalansághoz legközelebb eső pontjáról kell elvégezni a szabadrúgást, amelyet a játékvezető jelöl ki.
  3. kézzel érinti a labdát, ami közvetlenül csapattársa bedobásából jutott hozzá,
  4. a labda korábbi birtoklása után ismét kézzel érinti a labdát, mielőtt az más játékost érintett volna,
  5. amikor a játékos gátolja a kapust abban, hogy a kezében tartott labdától megszabaduljon,
  6. ha a kapus szabálytalanul hozza játékba a labdát,
  7. sportszerűtlen magatartás esetén.
    Minden más szabálytalanság esetén közvetlen szabadrúgást kell elvégezni, amelyből további érintés nélkül gól érhető el.

A szabadrúgás elvégzése: kizárólag a szabálytalanság helyszínéről végezhető el. Amennyiben a vétlen csapat kéri a 3 méter kimérését, úgy a szabadrúgás kizárólag a játékvezető engedélyére végezhető el. Amennyiben a vétlen csapat nem kéri a 3 méter kimérését, úgy a szabadrúgás a játékvezető engedélye nélkül, azonnal elvégezhető. Kiállítás esetén minden esetben a játékvezető engedélyére végezhető el a szabadrúgás, miután a kiállított játékos elhagyta a játékteret.

-    büntetőrúgás: büntetőterületen belüli szabálytalanság esetén, a büntetővonalról, a játékvezető engedélye alapján végezheti el a vétlen csapat. A büntetőt végző játékoson kívüli többi játékosnak a büntetőterületen kívül, a labda vonala mögött, legalább 3 méterre kell tartózkodni. A büntetőt saját játékoshoz passzolni nem lehet, azt közvetlenül el kell végezni. A büntetőt elvégző játékosnak folyamatos mozgásban kell lennie a büntető elvégzése közben. A büntetőt végző játékos a büntető elvégzésében nem akadályozható. A büntetőrúgás elvégzése előtt a kapus nem mozdulhat el a gólvonalról előre, de a gólvonalon mozoghat, azzal, hogy egyik lábának végig a gólvonalon kell lennie. A büntetőt elvégző játékos esetében kétszer érintés nincsen (például kapufáról a kapus érintése nélkül visszapattanó labdából nem lehet gólt elérni.).

-    büntetőterületen kívül sem a kapus, sem más mezőnyjátékos nem csúszhat be.

-    a gól: amennyiben a gólvonalon a labda teljes terjedelmével szabályos módon áthalad, gólt kell ítélni. A gól ünneplése: megengedhető, hogy a gólt elérő játékos kimutassa örömét, de az ünneplés nem lehet túlzott. A játékost figyelmeztetni vagy szankcionálni kell, ha a játékvezető véleménye szerint olyan gesztusokat tesz, amely provokatív, gúnyolódó vagy indulatokat szító.

  1. A kapus játéka: kizárólag a kapus hozhatja játékba a labdát, ha a labda teljes terjedelmével, a levegőben vagy a földön, teljes terjedelmével elhagyta az alapvonalat és utoljára azt a támadócsapat játékosa érintette. Ebben az esetben:
    • a labda kizárólag kézzel hozható játékba más játékoshoz történő továbbítással (úgy is, hogy a büntetőterületen belül tartózkodó csapattársnak továbbítja a kapus a labdát),
    • ha a kapus átdobja a felező vonalat, úgy, hogy az nem pattan le a saját térfelén, vagy nem érint játékost, az ellenfél javára közvetett szabadrúgást kell ítélni a felezővonalról.
  2. ha a labda nem hagyta el a játékteret (a labda játékban van), a kapus kézzel és lábbal is folytathatja a játékot korlátozás nélkül (ide nem értve a 3. pontban írt szabályt).
  3. kapuskidobásból közvetlenül nem érhető el gól. Ebben az esetben az ellenfél végez el kapuskidobást.
  4. a kapus saját büntetőterületén belül becsúszhat.
  5. a kapus a büntető területen kívül mezőnyjátékosnak minősül.
  6. a kapus a mérkőzés folyamán nem köteles a kapuban tartózkodni, kivétel büntetőrúgás alkalmával.
  7. ameddig a kapus nem hozza játékba a labdát, az ellenfél játékosa 6 méteren belül nem helyezkedhet, tartózkodhat.

Teendők sérülés esetén:

  • ha a játékvezető véleménye szerint egy játékos könnyebben sérült akkor engedi a játék folytatását, amíg a labda játékon kívülre kerül.
  • ha a játékvezető véleménye szerint egy játékos súlyosan sérült, akkor azonnal megállítja a játékot. Ebben az esetben a játékvezető megengedheti, hogy csapatvezető, játékos esetleg helyszínen lévő orvos a játéktérre lépjen.
  • annak a játékosnak, akinek vérző sebe van el kell hagynia a játékteret. Nem térhet vissza a játéktérre, amíg a játékvezető nem győződött meg arról, hogy a vérzés elállt.
  • a sérült játékos csak a cserezónában jöhet vissza a játéktérre.

Figyelmeztetések, kiállítások:

  1. a játékvezető szóban figyelmeztetheti a játékost a játékszabályok betartására.
  2. 2 perces kiállítással kell büntetni a játékost az alábbi esetekben:
    • aki szabálytalan cserével idő előtt pályára lép. Ebben az esetben előnyszabály alkalmazásával a játékvezető megállíthatja a játékot, és a vétlen csapat a szabálytalan csere helyszínéről közvetett szabadrúgással folytatja a játékot.
    • aki ellenfelével dulakodni kezd.
    • szándékosan kézzel érinti a labdát (a kapus kivételével, a saját büntetőterületén belül).
    • figyelmeztetést követően a játékos ismételten szabálytalanul akadályozza az adott bedobás/berúgás/szabadrúgás/sarokrúgás/büntetőrúgás elvégzését.
    • gólhelyzet megakadályozása érdekében elkövetett szabálytalanság esetén.
    • a játékos sportszerűtlenül viselkedik.
    • A 2 perces kiállítást sárga lap felmutatásával kell jelezni.
  3. 4 perces kiállítással kell büntetni a játékost az alábbi esetekben:
    • akit ugyanazon a mérkőzésen másodszor büntetnek 2 perces kiállítással,
    • súlyos, szándékos szabálytalanság esetén.
    • A 4 perces kiállítást piros lap felmutatásával kell jelezni. Ebben a játékos a mérkőzésen már nem léphet pályára, de helyette másik játékos 4 perc leteltével pályára léphet.
    • A kiállítások esetén a büntetés ideje onnan kezdődik, hogy a büntetett játékos elhagyta a pályát és a labda újra játékba kerül.
  4. végleges kiállítással kell büntetni a játékost az alábbi esetekben:
    • súlyosan sportszerűtlen, szándékos viselkedés esetén (akár a mérkőzés lefújását követően is), mint például az ellenfél, bármelyik játékos vagy játékvezető megütése, leköpése, fejelés, játékon kívüli rúgás.
    • A végleges kiállítást kék lappal kell jelezni.
    • Amennyiben cserejátékos kerül kiállításra (szerepel a mérkőzés jegyzőkönyvében), abban az esetben vétkes csapat által kijelölt, a pályán lévő játékos közül kell lejönni valakinek büntetésül. Ez a szabály vonatkozik az összes esetű kiállításra.

Végleges kiállítás esetén a játékos az adott mérkőzésen nem léphet pályára, igazolását be kell vonni és a játékossal szemben fegyelmi eljárást kell lefolytatni.

Egyéb nem szabályozott kérdésekben a Versenybizottság jogosult dönteni, a játék alapelvének megtartása mellett, az MLSZ által kiadott „A labdarúgás játékszabályai” szabálykönyve figyelembe vételével.


Szombathely, 2022. augusztus 22.

Táncsics András
elnök

Vargyas Miklós
versenyigazgató


Vissza az előző oldalra!
Weboldalunk sütiket (cookie) használ működése folyamán annak érdekében, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassa Önnek, valamint a látogatottság mérése céljából. A sütik használatát bármikor letilthatja! Erről bővebb információkat olvashat itt: Adatkezelési tájékoztatónk
Szombathelyi Szabadidősport Szövetség - Magyar