Cím: 9700 Szombathely, Kossuth L. u. 1-3.
Iroda: 9700 Szombathely, Sugár út 18. (Arena Savaria)
Titkárság
Telefon (munkanapokon 16:00-ig): +36209597483
E-mail: titkarsag@szabadidosportszovetseg.hu
SZOMBATHELYI SZABADIDŐSPORT SZÖVETSÉG LABDARÚGÓ SZAKÁG
SZOMBATHELYI KISPÁLYÁS LABDARÚGÁS JÁTÉKSZABÁLYAI
Játéktér: elsődlegesen a Sportliget salakos borítású sportpályái, azzal, hogy a női szakág és vis major helyzet esetén a Szabadidősport elnöksége más helyszínt is kijelölhet a mérkőzések lejátszására.
A játéktér mérete: hosszúság legalább 38 méter, legfeljebb 42 méter, szélesség: legalább 18 méter, legfeljebb 22 méter.
Felezővonal: az oldalvonalak felezőpontjait összekötő, az alapvonallal párhuzamos vonal, amelynek felezőpontjában helyezkedik el a kezdőpont.
Büntetőterület: az oldalvonalaktól 3-3 méterre, míg az alapvonaltól 6 méterre, egyenes vonalak által határolt terület.
Büntetővonal: a gólvonaltól 7 méter távolságra, a kapufák távolságának felezőpontjában húzott, legalább 30 cm hosszú, párhuzamos vonal.
A játéktér vonalainak legalább 6 cm vastagságúnak kell lennie.
Cserezóna: a felezővonaltól 5-5 méterre, az oldalvonalra merőleges vonallal, a kispadok előtti
részen lehatárolt terület.
Kapuméret: 3 méter x 2 méter
Labdaméret: kizárólag 5-ös méretű, 68-70 cm kerületű, a játékvezető által játékra alkalmasnak minősített labda.
Játékidő: félidőnként 30 perc, futóórával.
Egy csapat 15 játékosból állhat, akik közül egyszerre csak 6-an (1 kapus + 5 fő mezőnyjátékos) tartózkodhatnak a játéktéren.
A csapatok játékosainak egységes, 1-től 99-ig számozott öltözéket kell viselni azzal, hogy a kapusnak a csapatoktól eltérő színű mezt kell viselni. Ha a két csapat a játékvezető által nem megkülönböztethető színű mezben jelenik meg, úgy a hazai csapat köteles eltérő színű szerelésről (vagy jelzőmezről) gondoskodni. A játékosok tornacipőt, hernyós cipőt, edzőcipőt használhatnak, éles és gumi stoplis cipőben játszani tilos! Sípcsontvédő használata nem kötelező, de ajánlott.
A játékos nem viselhet semmilyen olyan ékszert, egyéb kiegészítőt, ami veszélyes lehet önmagára vagy más játékosra.
A játékos alkohol vagy más tudatmódosító szer hatása alatt pályára nem léphet!
A mérkőzést akkor lehet elkezdeni, ha legalább 4 mezőnyjátékos és 1 kapus a csapatból játéktéren van.
Játékosoknak érvényes, a szövetség által rendszeresített, szabályszerűen kitöltött, fényképpel ellátott kispályás versenyengedéllyel (érvényes igazolással és orvosi engedéllyel) kell rendelkezni, ennek hiányában a játékos nem léphet pályára. A versenyengedély meglétét a játékvezető minden mérkőzés előtt köteles ellenőrizni!
Minden csapat köteles minden mérkőzésre csapatvezetőt kijelölni.
A csapatvezetők feladatai:
A hazai csapatvezető köteles:
Minden mérkőzést legalább 1, a Szövetség által az adott mérkőzésre küldött játékvezető vezet.
A játékvezető köteles a Szövetség által számára biztosított öltözékben vezetni a mérkőzést.
A játékvezető alkohol vagy más tudatmódosító szer hatása alatt mérkőzést nem vezethet! E körülmény ellenőrzésére a Szövetség jogosult.
A játékvezető a kispaddal szemközti oldalvonal mentén köteles vezetni a mérkőzést.
A játékvezető feladatai:
A Szövetség bármely mérkőzésre mérkőzésellenőrt küldhet. A mérkőzésellenőr alkohol vagy más tudatmódosító szer hatása alatt nem végezheti a tevékenységét. E körülmény ellenőrzésére a Szövetség jogosult.
A mérkőzésellenőr feladata a Szövetség által rendszeresített és rendelkezésére bocsátott „Játékvezetői ellenőrző lap” használatával a játékvezető tevékenységének ellenőrzése.
A Szövetség főbb feladatai:
- a játékot a hazai csapat és a vendégcsapat kizárólag a számára kijelölt térfélen felállva, a felezővonal középpontjában erre kijelölt helyről kezdheti meg: a pályák teniszpályák felé eső térfele a hazai térfél, míg a Dolgozók út felé eső térfele a vendég térfél. Várakozási idő nincs! Az első félidőt a vendég csapat, a második félidőt a hazai csapat kezdi a játékvezető kezdésére. Középkezdésből további érintés nélkül gól nem érhető el, ebben az esetben a kapus hozza játékba a labdát. A csapatok kizárólag a saját kispadjuknál tartózkodhatnak a mérkőzés alatt.
- amennyiben középkezdésből a kezdő csapat játékosa további érintés nélkül a saját kapujába juttatja a labdát, úgy szögletrúgással folytatódik a játék. Kétszer érintés esetén közvetett szabadrúgást kell ítélni a másik csapat javára.
- minden pontrúgásnál, bedobásnál a védekező csapat legközelebbi játékosa legalább 3 méterre tartózkodhat a labdától, magatartása nem irányulhat a játék megkezdésének akadályozására, késleltetésére.
- a játékidő: félidőnként 30 perc, futóórával, azzal, hogy a sérült játékos ápolása, kirívó időhúzás, egyéb vis maior körülmény miatt elvesztegetett idővel a játékidő meghosszabítható, amit a csapatok számára egyértelműen jelezni kell.
- legalább 1 db, játékra alkalmas labdát a hazai csapat köteles biztosítani a mérkőzésre, azzal, hogy a mérkőzésen több, játékra alkalmas labda is használható. A vendégcsapat labda biztosítására nem kötelezhető. Amennyiben játékra alkalmas labda hiányában a mérkőzés elmarad, úgy a mérkőzést 3-0 gólkülönbséggel a vendégcsapat fél javára kell írni.
- a félidőben kötelező a térfélcsere.
- a félidők között pihenőidő nincs, kizárólag a térfélcseréhez szükséges időtartam alatt szünetel a játék, amelyről a játékvezető dönt.
- cserére játék közben bármikor, a játékvezető engedélye nélkül sor kerülhet, kizárólag a cserét végző csapat saját kispadja előtt kijelölt cserezónában (ideértve a kapus cseréjét is). Egy időben a meghatározottnál több játékos nem lehet a pályán!
- bedobás/berúgás elvégzése: bedobást/berúgást kell ítélni, ha a labda teljes terjedelmével áthalad az oldalvonalon, azon csapat ellen, amelyik csapat játékosáról a labda elhagyta az oldalvonalat. Bedobás/berúgás kizárólag onnan végezhető el, ahol a labda elhagyta a játékteret. Berúgásnál a labda kizárólag az oldalvonalon helyezhető el, amennyiben kézzel végzi el a játékos, úgy a bedobás kizárólag az oldalvonalon kívülről, legfeljebb az oldalvonaltól 1 méteres távolságban végezhető el a játékvezető engedélye nélkül. Bedobásból/berúgásból további érintés nélkül gól nem érhető el, ebben az esetben a kapus hozza játékba a labdát.
- sarokrúgás: szögletrúgást kell ítélni, ha a labda teljes terjedelmével áthalad az alapvonalon, és azt utoljára azt a védekező csapat játékosa (ideértve a kapust is) érintette. Sarokrúgás arról az oldalról végezhető kizárólag lábbal, ahol a labda elhagyta a játékteret. A sarokrúgás kizárólag az oldalvonal és az alapvonal metszéspontjából végezhető el a játékvezető engedélye nélkül. A védekező csapat játékosának legalább 3 méterre kell elhelyezkedni a labdától. Sarokrúgásból további érintés nélkül gól érhető el.
- labdaejtés: a labda újraindításának egy módszere, ha a labda játékban van, és a játékvezető meg kívánja állítani a játékot. A játékvezető a labdát az utoljára érintő csapat egy játékosának ejti, kivéve a büntetőterületen belül, ahol a kapusnak. A labda akkor kerül játékba, ha az a talajhoz ér.
- előnyszabály: a játékvezető alkalmazhat előnyszabályt valahányszor egy szabálysértés vagy szabálytalanság történik. Ha a szabálytalanság figyelmeztetést, kiállítást von maga után, akkor azt a játék következő megszakításánál kell megtenni.
- közvetett szabadrúgásból további érintés nélkül gól nem érhető el. Amennyiben ilyen módon mégis a kapuba kerül a labda, úgy ebben az esetben a kapus hozza játékba a labdát.
A közvetett szabadrúgás esetei az alábbiak:
A szabadrúgás elvégzése: kizárólag a szabálytalanság helyszínéről végezhető el. Amennyiben a vétlen csapat kéri a 3 méter kimérését, úgy a szabadrúgás kizárólag a játékvezető engedélyére végezhető el. Amennyiben a vétlen csapat nem kéri a 3 méter kimérését, úgy a szabadrúgás a játékvezető engedélye nélkül, azonnal elvégezhető. Kiállítás esetén minden esetben a játékvezető engedélyére végezhető el a szabadrúgás, miután a kiállított játékos elhagyta a játékteret.
- büntetőrúgás: büntetőterületen belüli szabálytalanság esetén, a büntetővonalról, a játékvezető engedélye alapján végezheti el a vétlen csapat. A büntetőt végző játékoson kívüli többi játékosnak a büntetőterületen kívül, a labda vonala mögött, legalább 3 méterre kell tartózkodni. A büntetőt saját játékoshoz passzolni nem lehet, azt közvetlenül el kell végezni. A büntetőt elvégző játékosnak folyamatos mozgásban kell lennie a büntető elvégzése közben. A büntetőt végző játékos a büntető elvégzésében nem akadályozható. A büntetőrúgás elvégzése előtt a kapus nem mozdulhat el a gólvonalról előre, de a gólvonalon mozoghat, azzal, hogy egyik lábának végig a gólvonalon kell lennie. A büntetőt elvégző játékos esetében kétszer érintés nincsen (például kapufáról a kapus érintése nélkül visszapattanó labdából nem lehet gólt elérni.).
- büntetőterületen kívül sem a kapus, sem más mezőnyjátékos nem csúszhat be.
- a gól: amennyiben a gólvonalon a labda teljes terjedelmével szabályos módon áthalad, gólt kell ítélni. A gól ünneplése: megengedhető, hogy a gólt elérő játékos kimutassa örömét, de az ünneplés nem lehet túlzott. A játékost figyelmeztetni vagy szankcionálni kell, ha a játékvezető véleménye szerint olyan gesztusokat tesz, amely provokatív, gúnyolódó vagy indulatokat szító.
Teendők sérülés esetén:
Figyelmeztetések, kiállítások:
Végleges kiállítás esetén a játékos az adott mérkőzésen nem léphet pályára, igazolását be kell vonni és a játékossal szemben fegyelmi eljárást kell lefolytatni.
Egyéb nem szabályozott kérdésekben a Versenybizottság jogosult dönteni, a játék alapelvének megtartása mellett, az MLSZ által kiadott „A labdarúgás játékszabályai” szabálykönyve figyelembe vételével.
Szombathely, 2022. augusztus 22.
Táncsics András
elnök
Vargyas Miklós
versenyigazgató